Čištění a péče o šperky

24. 05. 2022


Je mi jasné, že jakmile se člověk do nějaké šperku zamiluje a cítí se v něm dobře, těžko ho odkládá. Jsou ale chvíle a činnosti, při kterých bychom šperky nosit neměli a také bychom jim měly poskytnout odpovídající péči a pravidelnou očistu.

Sepsala jsem krátké povídání a natočila video, které je k dispozici na mém youtube kanálu o tom, jak se šperky starat a jak je čistit, aby zůstaly dlouho v dobrém stavu.

Kdy šperky odkládat?

Přestože byste šperky možná rádi nosili při všech příležitostech, doporučuji je sundávat při těchto činnostech:

  • Spánek (dobré pro šperk i pro vás)
  • Plavání (ve slané i sladké vodě, termální koupele)
  • Pocení (náročnější fyzická aktivita)
  • Sprchování a koupání
  • Manuální práce (úklid, práce na zahradě….)

 

Čištění šperků

Šperky doporučuji čistit pomocí teplé mýdlové vody a kartáčku (zubní kartáček, dětský kartáček, kartáč na ruce - netlačte příliš přímo na kámen). Nenechávejte šperk dlouho máčet ve vodě, krátké opláchnutí stačí. Zejména šperkům s kameny dlouhý pobyt ve vodě nesvědčí. Po opláchnutí osušte bavlněným nebo jiným dobře savým hadříkem, případně papírovým kapesníkem. Na drahé kovy použijte speciální hadřík pro čištění šperků.

Takto můžete čistit téměř všechny šperky. U šperků s citlivými kameny, jako jsou opály, perly, tyrkysy a apatity, buďte opatrnější.

Po celodenním nošení šperk zkontrolujte, případně očistěte zbytky make-upu a špíny. Šperky čistěte nejlépe v malé misce s vodou/mýdlovou vodou, abyste neztratili kameny, které se mohou časem z osazení uvolnit.

V klenotnictví se dají také koupit speciální tekutiny na čištění stříbra nebo zlata, do kterých stačí šperk na chvíli ponořit a následně opláchnout vodou a osušit. Tyto tekutiny jsou nevadí většině kamenů (ne pro perly, opály, tyrkysy, apatity, jantary) a dobře odstraňují oxidaci u stříbra.

Individuální přístup k péči o rozdílné šperky

Při čištění je třeba brát ohled na to, z jakého kovu je šperk a jaký kámen je použit. Přírodní kameny mají různé stupně tvrdosti a trvanlivosti. Jedny z nejtvrdších a nejstálejších jsou diamanty, rubíny a safíry - ty nejlépe odolávají možnému poškrábání a uštípnutí.  Naopak opály, měsíční kameny, jantary a tyrkysy jsou měkčí a vyžadují opatrnější zacházení. Jejich namáčení do vody na dlouhou dobu může také zničit jejich jas a lesk. Výjimku tvoří modré peruánské opály, který mají vodu naopak rády a pokud začnou blednout, stačí je na chvíli namočit do vody a nechat oschnout.

Používání ultrazvukových čističek

Ultrazvukovou čističku lze v současné době koupit už za velmi malou částku, nicméně ji nedoporučuji používat často. Zejména u šperků s kameny musíme být opatrní. Nelze ji doporučit v těchto případech:

  • Měkčí kameny a organické materiály jako perly, korály, jantary, také sluneční kameny, labradority, tyrkysy, smaragdy
  • Šperky s uzavřeným osazením kamenů a kameny náchylné k prasknutí při změně teploty a v teple, např. tyrkys, opál, měsíční kameny, labradority a některé další

Nevystavujte zbytečně své šperky teplu, světlu a chemikáliím

Péče o šperky zahrnuje také ochranu proti podmínkám, které je mohou poničit. Vysoké teploty a přímý sluneční žár mohou změnit barvu kamenů ve šperku, jejich brilanci a trvanlivost. Prudké změny teplot mohou způsobit prasknutí kamene.

Mnoho chemikálií může poškodit a zničit barvu drahých kovů a některých kamenů. Týká se to i běžných chemikálií v kosmetice, dezinfekcí na ruce, desinfekcí v bazénech, laků na vlasy (vlasy si lakujeme před nasazením náušnic), parfémech (nestříkáme na šperky) a tělových mlék a krémů na ruce. Chemikálie mohou způsobit i změnu barvy u zlatých snubních prstenů.

Bezpečné ukládání šperků

Snažte se předcházet poškrábání šperků, takže je neházejte na jednu hromadu nebo do jedné zásuvky. Ukládejte je do šperkovnice, kde by měl mít každý šperk své místo, nebo do jednotlivých krabiček. Stříbrné šperky, které nenosíte často, můžete mít uložené v plastových uzavíratelných sáčcích, které zabraňují oxidaci nebo v látkových sáčcích. Perly a opály neuzavíráme do sáčku bez přístupu vzduchu, potřebují vlhkost ze vzduchu.

Zejména při cestování dbejte na to, aby byl každý šperk zabalen zvlášť v papírovém ubrousku nebo látce. Při převážení v jedné krabičce se mohou poškrábat.

Energetická očista

Energetické čištění a nabíjení šperků a kamenů jsem stručně představila na tomto krátkém videu: https://www.youtube.com/watch?v=IBVgfm0Z0bU