Rozhovory s mými dodavateli - David Kempný

31. 01. 2023


Davida jsem poprvé oslovila cca před dvěma lety, přestože jsem jeho práci znala a obdivovala už dříve. Chtěla jsem vytvořit sérii šperků s českými vltavíny a věděla jsem, že ty od něj jsou v té nelepší možné kvalitě. Od té doby naše spolupráce pravidelně pokračuje a jeho kameny používám především do zlatých, někdy i stříbrných šperků. Pro mnohé z vás je fakt, že je drahý kámen od něj, zárukou kvality. 

 

Davide, jak ses k broušení kamenů dostal? Je to rodinná tradice, nebo splněný sen?

Moji cestu ke kamenům nasměroval na základní škole mineralog Milan Michalski. Na rozdíl od ostatních učitelů s direktivním přístupem inspiroval děti vlastním nadšením pro přírodu. Pořádal poznávací výpravy. Při jedné ze společných cest jsme navštívili brusičskou dílnu v Rovensku pod Troskami, město leží nedaleko Turnova. Místo s bohatou kamenářskou a šperkařskou tradicí. Broušení drahých kamenů mě nadchlo tak, že jsem se později rozhodl tento obor vystudovat. Další léta jsem pak věnoval všechno úsilí a pozornost tomu, abych řemeslo mohl dělat profesionálně a abych se jím mohl i živit. Což se mi povedlo a daří dodnes. 

Jak dlouho už brousíš drahé kameny?

První drahokam jsem vybrousil na škole, je tomu 25let. Moc mě to tenkrát bavilo. Bylo totiž fantastický vytvořit ze surové hroudy něco hezkého, nadčasového, hodnotného. Tím, že mi to šlo a rychle jsem se učil, zamiloval jsem si práci rukama, vše do sebe hezky zapadlo. Bylo jasno, už mě to nepustilo :-). 

Jakým způsobem rád pracuješ? Myslím, zda máš nějaké svoje rituály, pravidelný čas, pevné zvyky?

Rád pracuju hned z rána a dopoledne, to jsem nejproduktivnější a mám nejvíc energie. Ale rád dělám i večer. Pravidelnost nemám, u tvůrčí práce je hlavně potřeba mít zápal a chuť do práce, bez toho to nejde. Pokud je člověk nervózní nebo unavený, je lepší se do ničeho nepouštět.

Který byl první kámen, který ti učaroval? Pamatuješ si?

Jako dítě jsem byl na karlovarsku na své první „šutrovačce“. Tam mě tehdy učaroval černý turmalín. Tím začal ten velký třesk, entusiazmus a nadšení pro kameny. Můj děda mi taky později věnoval barevné křemeny z okolí Dolních Borů. Růženín, citrín, křišťál a záhnědu. Byly to moje poklady, to byl začátek.

Jsou nějaké kameny, které jsou na broušení náročnější než jiné?

Obvykle se hůře brousí měkčí minerály nebo štěpná, méně kompaktní surovina. Příkladem fluorit, aragonit, kunzit, diaspor nebo chromdiopsid. Někdy také konkrétní živce… ortoklas nebo některé sluneční kameny. Je tu i časová náročnost u větších a složitějších brusů.

Podle čeho vyhodnocuješ, jak bude finální brus vypadat?

Kámen si vždy „sám řekne“. Jinak řečeno, co kámen dovolí. Respektuji daný tvar, kazové části se odbrousí a zůstane drahokamová kvalita. Následně zvolím takový brus, aby se co nejlépe využila surovina a drahokam měl ve finále maximální možnou brilanci.

Nerad dělám zakázky na rozměr, je to vždy na úkor suroviny. Vzácných kamenů je málo, zdroje jsou vyčerpatelné, proto je třeba opatrnosti a ohledu k materiálu. 

Jsou tu i další aspekty, správná orientace na růstové plochy krystalu nebo orientace na žádoucí barvu. Pro laika …drahokamy jsou i vícebarevné, mohou mít z různých úhlú pohledu jinou barvu. Rád vymýšlím vlastní autorské výbrusy. 

Jaký byl největší drahý kámen, který jsi brousil?

Soustředím se spíše na šperkové kameny drobnějšího charakteru a netrhám rekordy v dosažení co největších výbrusů. Jsem také limitován tím, že veškerá tvorba je ruční práce. Na zpracování velkých kamenů je už zapotřebí jiná technika i nástroje. Za zmínku může stát 606 karátový moravský citrín, který jsem vybrousil pro jednoho sběratele.

Co považuješ za nejraritnější drahý kámen, který máš ve svém portfoliu?

Ze zakázek v minulosti mohu zmínit práci na přírodních imperiálních topazech z Ruska, kameny měly neskutečnou oranžovo-hnědou barvu. Měl jsem možnost zpracovat například rudě červené kašmírské rubíny, čisté turmalíny různých barev i velikostí nebo neobvyklý diaspor. Z kamenů poslední doby bych asi vyzdvihl růžové danburity nebo vzácné oregonské sluneční kameny. Z naší krajiny zmíním raritní  jihočeský vltavín s velkými bublinami, který vážil několik desítek karátů.

Kdo jsou převážně tvoji klienti?

Tvůrci šperků, zlatnické dílny, drahokamoví nadšenci i chytří investoři. 

• Jsou to většinou osobnosti, lidé, kteří v životě už vědí co chtějí. 
• Lidé, co si váží sami sebe a umí se ocenit. 
• Lidé, kteří chtějí kvalitně uložit nebo zhodnotit své peníze.
• Chtějí něčím výjimečným oslavit určitý okamžik. Ať už je to narozeninový den, drahokam v zásnubním prstenu nebo odměna za úspěch – maturita, promoce, firemní zásluhy a podobně.
• Chtějí někomu udělat radost a překvapit druhého něčím neobyčejným.

Všichni bychom měli soustředit naše myšlenky, hodnoty, svůj čas a energii na ty dobré věci, těch špatných je všude dost.

Máš při sobě neustále nějaký kámen?

V lidském těle je obsaženo asi 25 minerálů bez nichž nemůžeme fungovat. Tak věřím, že je mám stále při sobě a v optimálním poměru :-) .

Máš nějakou profesní deformaci? Poznamenává tě tvoje práce v soukromém životě?

Někdy takový ten velký perfekcionalismus je trochu na škodu, o věcech moc přemýšlím, hodně se soustředím na detail. Někdy je to k užitku, jindy už to zdržuje. Jak se říká „dělej věci nejlépe, ale ne lépe“. Na druhou stranu, je třeba se soustředit na drobnosti, protože právě ty tvoří výsledný celek. Tak je to i v životě.

To, v jakém prostředí se pohybujeme, nás bude vždy nějakým způsobem ovlivňovat.

Existuje nějaký “tvůj osobní” kámen, který tě uklidní, posílí, když je potřeba?

Denně se obklopuju různými kameny a stále mě překvapují nové a nové. Nemám jeden, spíš skupinku, které mi jsou nějak tak emocionálně více blízké. Milujudanburity-překrásná brilance, neuvěřitelné, jak z jiné dimenze. Topazy úžasná jiskra a disperze. Sluneční kameny-Schillerový efekt, turmalíny - barevná pestrost, jedinečnost. Granáty - evokují oheň, sílu a energii. České minerály… vltavíny, citríny, ametysty nebo černý morion. Mohl bych pokračovat. Kameny mě nabíjí, je to životní cesta. 

Do jakého místa na světě by ses chtěl za kameny podívat? Máš nějaký cestovatelský sen?

Nemám jeden sen, je spoustu míst, které bych chtěl navštívit. Všeobecně rád cestujunejen za kameny. 

Dáváš kameny jako dárky svým blízkým?

Prsten, náušnice a dva přívěsky s granáty zdobí manželku. Mámě dělá radost náhrdelník s akvamarínem, tetě přívěsek s kamenem a také babička ráda nosila náhrdelník s vltavínem. Tchýně dostala k padesátinám velký krásný ametrín. Tedy ano, občas obdaruji i své blízké :-).

Jaké máš vize a plány do budoucna?

Dále si hýčkat své zákazníky, držet si kvalitu, na tom si zakládám. Mít vždy co pěkného lidem nabídnout.
Krom broušení kamenů rád vytvářím zajímavý obsah...články, fotky, videa. To mě baví.
Rád spolupracuji se šperkaři, společně tak vytváříme hodnoty, vznikají zajímavé projekty, občas i nová přátelství. V tom chci pokračovat.

Práce je ralaxace, někdy zase dřina, to je normální. Nicméně živím se něčím, co mě baví a dělá to radost i druhým.

Na co se specializuji:
Soustředím se na přírodní šperkové kameny, raritní a vzácné drahokamy pro šperkaře a sběratele. Specializuji se na tradiční ruční zpracovaní, klasické a fantazijní výbrusy. Kladu důraz na kvalitu a jedinečnost. Lidem se mé broušené kameny líbí, to je důležité.